Rethymno Web News


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Rethymno Web News
Rethymno Web News
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Το Φαράγγι των Μύλων, μια εύκολη διαδρομή για την επόμενη εκδρομή σας!
Κάντε κλίκ στο παρακάτω link

Η ώρα της αλήθειας 2018-010

Πρόσφατα Θέματα
»  Τελεσίγραφο για σύνδεση ταμειακών και POS – Έρχονται πρόστιμα
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΠεμ Φεβ 08, 2024 10:56 pm από Admin

» Ερευνα-σοκ! Ο αργός «θάνατος» του Ελληνα αγρότη με οργανωμένο σχέδιο
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΤετ Φεβ 07, 2024 8:02 pm από Admin

» ΦΠΑ: Έρχεται η αυτόματη επιστροφή – Ποιους αφορά – Πότε θα ξεκινήσει
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΠεμ Φεβ 01, 2024 11:42 am από Admin

» Η γλώσσα των κουτσαβάκηδων (το λεξικό της μαγκιάς)
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΔευ Ιαν 29, 2024 8:39 pm από Admin

» Έρχεται νέο σύστημα με αυτόματες κατασχέσεις περιουσιακών στοιχείων για χρέη στην εφορία
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΔευ Ιαν 22, 2024 2:40 pm από Admin

» Ενημέρωση ιδιοκτητών δεσποζόμενων ζώων
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΤρι Ιαν 16, 2024 7:03 pm από Admin

» Πώς θα βρείτε τα «χαμένα» σας ένσημα πριν το 2002
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΠεμ Ιαν 11, 2024 8:24 pm από Admin

» Ο σεισμός-μαμούθ που ανύψωσε την Κρήτη και δημιούργησε τσουνάμι 12 μέτρων
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΤρι Ιαν 02, 2024 8:52 pm από Admin

» Για πρώτη φορά στο Νοσοκομείο Ρεθύμνου επέμβαση ολικής αρθροπλαστικής με την πρωτοποριακή τεχνική της ρομποτική
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΠαρ Δεκ 29, 2023 8:41 pm από Admin

» Ανοίγει η πλατφόρμα εξαγοράς καταπατημένων εκτάσεων του Δημοσίου – Δικαιολογητικά και προϋποθέσεις
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΠεμ Δεκ 28, 2023 9:38 pm από Admin

» Ελεύθεροι επαγγελματίες: Αυξάνονται οι εισφορές τους το 2024 - Τα νέα ποσά
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΤρι Δεκ 26, 2023 1:02 pm από Admin

» ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑΔΙΔΟΝΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΣΙΜΠΗΜΑ ΤΣΙΜΠΟΥΡΙΟΥ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΙΣ ΠΡΟΛΗΨΟΥΜΕ;
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΔευ Δεκ 25, 2023 9:36 pm από Admin

» Δερματικα προβληματα – μυκητιαση, αλλεργικη δερματιτιδα, ψωρα σκυλου
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΔευ Δεκ 25, 2023 9:22 pm από Admin

» Λεϊσμανίωση (Καλαζάρ) : Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΔευ Δεκ 25, 2023 9:17 pm από Admin

» 35Ν: Η κρητική τσικουδιά του Ηλία Μελισσουργού με όνομα και ποιότητα
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΠεμ Δεκ 07, 2023 9:14 pm από Admin

» Γνωρίζατε ότι υπάρχουν ζωντανά ένζυμα στο μέλι
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΠεμ Νοε 02, 2023 10:17 pm από Admin

» Τρεις νέες – τούρμπο ποικιλίες ελιάς με αντοχή στην βερτιτσιλίωση
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΠεμ Σεπ 28, 2023 11:39 pm από Admin

» Νέα απόφαση του ΣτΕ βγάζει οριστικά εκτός δασικών χαρτών 7 εκατ. στρέμματα
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΠαρ Μάης 05, 2023 11:15 pm από Admin

» Ανοίγει η πλατφόρμα για τα «Φωτοβολταϊκά στη Στέγη
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΤρι Μάης 02, 2023 10:06 pm από Admin

» Πενταετής παραγραφή για τα χρέη στους ΟΤΑ
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΠαρ Απρ 14, 2023 9:35 pm από Admin

» ΕΣΠΑ: Τα 3 προγράμματα για να επενδύσουν οι αγρότες με κοινοτικό χρήμα
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΤετ Μαρ 29, 2023 12:20 pm από Admin

» «Φωτοβολταϊκά στη στέγη»: Βγήκε ο οδηγός του προγράμματος-Δικαιούχοι και προύποθέσεις (έγγραφο)
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΠεμ Μαρ 23, 2023 11:54 pm από Admin

»  Πως να φτιάξω μόνος μου θειασβέστιο;
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΚυρ Φεβ 19, 2023 7:37 pm από Admin

» Ένα κείμενο που πρέπει να διαβάσουν όλοι οι ελαιοκαλλιεργητές!
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΤρι Νοε 15, 2022 8:13 pm από Admin

»  Επιστήμονες από την Κρήτη ρίχνουν φως σε βακτήριο που πλήττει καλλιέργειες, όπως την ελιά και το αμπέλ
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΤρι Φεβ 08, 2022 12:00 pm από Admin

» Νομοπαρασκευαστική για τα κληροτεμάχια
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΠαρ Ιαν 21, 2022 9:00 pm από Admin

» Πες μου πού είναι το χωράφι σου, να σου πω τι θα φυτέψεις
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΤρι Ιαν 04, 2022 7:05 pm από Admin

» Κρητικά λουκάνικα ξιδάτα
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΠαρ Δεκ 24, 2021 8:39 pm από Admin

» Ντουκιάνι: Ο ιερός χώρος των παλιών Κρητικών
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΚυρ Νοε 14, 2021 8:47 pm από Admin

» Το μπόλιασμα (κέντρωμα) των δέντρων. Οι τρόποι και πότε γίνεται
Η ώρα της αλήθειας I_icon_minitimeΚυρ Οκτ 24, 2021 9:33 am από Admin

RETHYMNO LIVE
ΕΛΛΗΝΑΣ... Ο ΑΕΤΟΣ!

ΡΕΘΥΜΝΟ
Crete-Guns
ΤΑ ΑΠΟΡΡΗΤΑ ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ
Οι ξενες επεμβασεις στην Ελλαδα 1821-1974

Οι ξενες επεμβασεις στην Ελλαδα 1821-1974

Ο τίτλος μου περιεχόμενα σελίδας
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Mili-Gorge-Tavern

Η ώρα της αλήθειας

Πήγαινε κάτω

Η ώρα της αλήθειας Empty Η ώρα της αλήθειας

Δημοσίευση από Admin Πεμ Απρ 03, 2014 10:43 am

03.04.2014

Η ώρα της αλήθειας Arxontakis_dikh
του Δημήτρη Ζ. Αρχοντάκη
Το προχθεσινό σημείωμα αφιερώθηκε στην ενημέρωση των συμπολιτών μας για την ποιότητα και της τελευταίας κατηγορίας που εχάλκευσαν εναντίον μου οι Οικονομικοί Επιθεωρητές Χριστοδουλάκης-Μπιτσάκης σχετικά με τη ΔΑΝΕΡ και την ομόφωνη Απόφαση του Tριμελούς Εφετείου Χανίων, η οποία με δικαίωσε.

Εκτιμώ ότι είναι αναγκαίο να αφιερωθεί ένα ακόμη σημείωμα, το σημερινό, σε μια γενικότερη θεώρηση του όλου θέματος του Διαχειριστικού Ελέγχου στον Δήμο, η οποία συντάραξε επί χρόνια τη ζωή μου, της οικογένειάς μου και ολόκληρο το Ρέθυμνο. Συνοπτικά έχει ως εξής:

Α. Τον Φεβρουάριο του 2001 δόθηκε εντολή από το Υπ. Οικονομικών προς την Οικονομική Επιθεώρηση Κρήτης να διενεργήσει Διαχειριστικό Έλεγχο στον Δήμο Ρεθύμνης και τα Νομικά του Πρόσωπα σε χρονικό ορίζοντα 10 ετών (1990-2000). Στην εντολή καθοριζόταν ονομαστικά οι Οικονομικοί Επιθεωρητές Εμμ. Χριστοδουλάκης (εκλιπών) και Εμμ. Μπιτσάκης, μάρτυρας κατηγορίας μου στην προχθεσινή δίκη.

Β. Ο έλεγχος, ο οποίος διήρκεσε συνολικά περισσότερο από 3 χρόνια (κανονική διάρκεια για τους πιο μεγάλους Δήμους της χώρας 2-3 μήνες) με ότι σημαίνει αυτό, κατέληξε σε 4 «Πορίσματα»:
Α. Για τον Δήμο Ρεθύμνης
Β. Για τη ΔΕΥΑΡ
Γ. Για το «Κέντρο Σύγχρονης Εικαστικής Δημιουργίας»
Δ. Για τη ΔΑΝΕΡ
Και εις τα 4 «Πορίσματα» διατυπώθηκαν βαρύτατες κατηγορίες εναντίον μου για λόγους που σύμφωνα με τον Κώδικα Δήμων και Κοινοτήτων (Π.Δ 410/95,αρ.187) συνεπαγόταν όχι μόνο την έκπτωσή μου από το αξίωμα του Δημάρχου, εφ’ όσον προέκυπτε αμετάκλητη δικαστική Απόφαση, αλλά και ισόβια κάθειρξη και οικονομικούς καταλογισμούς πολλών δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ εις βάρος μου. Αυτός φαίνεται ότι ήταν εξ αρχής ο στόχος του Διαχειριστικού Ελέγχου, ο εξοβελισμός μου από το αξίωμα του Δημάρχου και γενικότερα η πολιτική, κοινωνική και οικονομική εξόντωσή μου. Αφού έκαμα καλό στο Ρέθυμνο, έπρεπε να αποκεφαλιστώ.

Γ. Ύστερα από 3 και πλέον χρόνια διαρκούς έντασης και πίεσης στον Δήμο κατά τη διάρκεια του Διαχειριστικού Ελέγχου και 11 ακόμη χρόνια δικαστικών αγώνων με πάνω από 160 παρουσίες στα Δικαστήρια όλων των βαθμίδων (δίκες, ανακρίσεις, υπομνήματα, ενστάσεις, αναβολές κτ.ό. σε Πλημμελειοδικεία, Εφετεία, Διοικητικές και Οικονομικές Επιτροπές, Ελεγκτικό Συνέδριο Αθηνών, Άρειο Πάγο, Ευρωπαϊκό Δικαστήριο κλπ.) έκλεισε προχθές το ποινικό μέρος της όλης υπόθεσης, με καθολική δικαίωσή μου. Ειδικότερα:
α) Για τον Δήμο Ρεθύμνης. Το Τριμελές Εφετείο Κρήτης με υπ’ αριθ. 682/2006 Απόφασή του με κήρυξε αθώο όλων των αποδιδόμενων κατηγοριών.
β) Για τη ΔΕΥΑΡ. Το Τριμελές Εφετείο Κρήτης με την υπ αριθ. 457/18-5-2012 Απόφασή του με κήρυξε αθώο όλων των αποδιδόμενων κατηγοριών.
γ) Για το Κέντρο Σύγχρονης Εικαστικής Δημιουργίας. Το Συμβούλιο Πλημμελειοδικών Ρεθύμνης με το αμετάκλητο υπ’ αριθ 112/2005 Βούλευμά του με κήρυξε αθώο των αποδιδόμενων κατηγοριών.
δ) Για τη ΔΑΝΕΡ. Το Τριμελές Εφετείο Κρήτης με την υπ’ αριθ. 178/2014 Απόφασή του με κήρυξε αθώο όλων των αποδιδόμενων κατηγοριών.

Δ. Αντίθετα προς τις δικές μου αθωωτικές Αποφάσεις των αρμόδιων δικαστηρίων, ο Οικονομικός Επιθεωρητής, που διατύπωσε τις σχετικές Πορισματικές Εκθέσεις, καταδικάστηκε κατόπιν μηνύσεών μου, ως εξής:
α) Από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Ρεθύμνης με την υπ’ αριθ. 844/204 Απόφασή του σε 3+3 μήνες φυλάκιση για πράξεις δυσφήμησής μου κατά συρροή και 5 μήνες για παραβίαση υπηρεσιακού απορρήτου, που συγχωνεύτηκαν σε 7 μήνες φυλάκισης.
β) Από το ίδιο δικαστήριο με την υπ’ αριθ. 1618/2008 Απόφασή του σε 6 μήνες φυλάκιση για ψευδή καταμήνυσή μου και σε 6 μήνες για παραβίαση υπηρεσιακού απορρήτου, που συγχωνεύτηκαν σε 8 μήνες φυλάκιση.

Επισημαίνω το πρωτοφανές και ανήκουστο γεγονός σε Διαχειριστικό Έλεγχο, να αθωωθεί ο ελεγχόμενος και να καταδικαστούν οι ελεγκτές!

Ε. Ανακεφαλαιωτικά, όλα τα αρμόδια δικαστήρια καθώς και οι Επιτροπές των άρθρων 183 και 185 του Κώδικα Δήμων και Κοινοτήτων που επιλήφθηκαν του θέματος απέρριψαν συλλήβδην και τα 4 «Πορίσματα» του Διαχειριστικού Ελέγχου με τις πάνω από 80 επί μέρους κατηγορίες που περιείχαν, διότι απαρτιζόταν από αναπόδεικτους ισχυρισμούς, αντιστροφές της πραγματικότητας και αδίστακτα ψευδολογήματα. Ο κακόβουλος εξονυχιστικός έλεγχος πέτυχε κατά τρόπο αναντίρρητο και τελεσίδικο ένα καλό, ακριβώς το αντίθετο εκείνου που επιδίωκε, ότι η διαχείριση των Οικονομικών του Δήμου και των νομικών προσώπων του εκ μέρους μου υπήρξε άψογη και ανεπίληπτη, κυριολεκτικά κρυστάλλινης διαύγειας.
Ο Διαχειριστικός Έλεγχος αποδείχτηκε, λοιπόν, σκευωρία, μια πλεκτάνη με στόχο να με βγάλει από τη μέση καταδικασμένο και εξευτελισμένο, προκειμένου να προκύψουν συνθήκες αλλαγής του γενικότερου πολιτικού σκηνικού του Ρεθύμνου. Αφού θα φαγωνόταν το «θηρίο», ακόμη και ο εκλιπών Χριστοδουλάκης είχε δηλώσει ότι θα έθετε υποψηφιότητα βουλευτή.
Χαρακτηριστικό είναι ότι, όταν είχαν συμπληρωθεί δυο χρόνια Διαχειριστικού Ελέγχου, είπα σ’ ένα «παράγοντα»: «Μπλοκάρει τη λειτουργία του Δήμου, γιατί δε τον παίρνετε πια»; Και αυτός μου απάντησε: «Κι αν βρει κάτι»;
Έμεινε λοιπόν ο έλεγχος περισσότερο από ένα χρόνο ακόμη, έσκαψε στα κατάβαθα των Αρχείων και πέρασε φύλλο προς φύλλο τη διαχείριση 10 ετών, πάνω από 32 δις δραχμές, αλλά δεν βρήκε απολύτως τίποτε μεμπτό, το παραμικρό. Ο Αρχοντάκης δεν έκλεψε, αντίθετα πλήρωνε από την τσέπη του, για να έχει το μέτωπό του καθαρό και την αξιοπρέπειά του ακέραιη.
Κι αυτός είναι ο λόγος που ανάγκασε τους Οικονομικούς Επιθεωρητές να χαλκεύσουν ανύπαρκτα ενοχοποιητικά στοιχεία, επειδή παρά τον υπέρμετρο ζήλο τους δεν βρήκαν κανένα υπαρκτό.

ΣΤ. Ποια ήταν τώρα τα αποτελέσματα αυτής της άθλιας, αλλά τόσο οικείας στην ελληνική δημόσια ζωή σκευωρίας;
Σε ότι αφορά τον πολιτικό της σκοπό απέτυχε παταγωδώς. Όχι μόνο δεν εκδιώχθηκα από τον Δήμο στιγματισμένος, αλλά και αναγκάστηκα, παρά την εκπεφρασμένη απόφασή μου να αποχωρήσω το 2002, να μείνω και την επόμενη τετραετία (2002-2006) για να υπερασπιστώ τον εαυτό μου.
Σε ότι αφορά την προσωπική μου ζωή, αρκούμαι να πω αυτή τη στιγμή ότι τραυματίστηκε βαριά, ιδίως η υγεία μου. Στο διάστημα αυτό έχω νοσηλευτεί τέσσερις τουλάχιστον φορές στο ΠΕΠΑΓΝΗ και άλλες τοσες στο Νοσοκομείο Ρεθύμνου, χώρια οι ατελείωτες πάσης φύσεως εξετάσεις. Ακόμη και η λευχαιμία από την οποία είχα θεραπευθεί αναζωπυρώθηκε αλλά αποκρούστηκε, επειδή είχε ανακαλυφθεί εν τω μεταξύ μια νέα θεραπεία.
Και τα οικονομικά μου, για να μην αναφερθώ σε άλλους τομείς, κατέρρευσαν και αναγκάστηκα να πουλήσω δύο ακίνητα της οικογένειάς μου για να τα ισορροπήσω κάπως.
Και δεν τελειώσαμε ακόμη με τις παρανομίες και τις αθλιότητες του σάπιου ελληνικού κράτους, για τις οποίες έχω ενημερώσει δια του Τύπου τους συμπολίτες.
Όμως δεν πέφτω. Αντλώ δύναμη από το έργο που προσφέραμε με τους συνεργάτες μου στον τόπο μας και άλλαξε άρδην τη ζωή του, και από την αγάπη των συμπολιτών μας, που εκδηλώνεται σε κάθε περίσταση, στέκομαι όρθιος και είμαι αποφασισμένος να αντιπαλέψω όλες τις ωμές αδικίες «μέχρι να’ χουνε τα μάθια μου νερό», όπως έλεγε ο αείμνηστος Παύλος Βαρδινογιάννης. Πόνεσα και πονώ, γιατί όλα αυτά τα δεινά δεν μου άξιζαν, αλλά δεν λυγίζω.

Υστερόγραφο:
Μην ξεχνούμε ότι η φονική αυτή ιστορία εκδηλώθηκε με την από 17-01-2001 «επιστολή-καταγγελία» του τότε Δημοτικού Συμβούλου Διογένη Σιγανού προς το Υπουργείο Οικονομικών, με την οποία ζητούσε να γίνει Διαχειριστικός Έλεγχος στον Δήμο. Όποιος πιστεύει ότι ήταν δική του έμπνευση είναι αξιοθαύμαστος, γιατί σημαίνει ότι έχει αναπτύξει στο κεφάλι του εκείνα τα ειδικά ένζυμα που χωνεύουν την πνευματική κυτταρίνη.
Εύχομαι, προσεύχομαι κυριολεκτικά, να μην υπάρξουν ποτέ οι συνθήκες που θα καταστήσουν αναπόφευκτη τη δημοσιοποίηση όσων δεν πρέπει να δημοσιοποιηθούν.

του Δημήτρη Ζ. Αρχοντάκη
τ. Δημάρχου Ρεθύμνης

http://goodnet.gr/

Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 1498
Ημερομηνία εγγραφής : 31/07/2013

https://rethymno.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης